Základní škola LOŠBATES na Říčansku se začne stavět v půlce března

22 Úno

Dobrovolný svazek obcí LOŠBATES na Říčansku, který v Louňovicích připravuje výstavbu nové svazkové základní školy pro 540 žáků, dokončil výběrové řízení na dodavatele stavby. Z jedenácti účastníků zvítězila společnost PKS Stavby, a.s., která má zkušenosti se stavbami škol například v Psárech či Jesenici – Zdiměřicích. Vysoutěžená cena stavby činí 537 milionů Kč bez DPH, a je tak výrazně nižší než původní předpokládaná hodnota veřejné zakázky. Stavba školy bude hrazena z dotací od ministerstva školství, Státního fondu životního prostředí, Středočeského kraje a z vlastních zdrojů svazku.

Stavba bude zahájena v polovině března letošního roku a bude trvat 17 měsíců. Škola tak své brány otevře 1. září 2025. Pro nás je tento termín nepřekročitelný, protože kapacita školy ve Stříbrné Skalici, kam nyní naše děti dojíždějí, bude po tomto datu naplněna. Začátek stavebních prací je pro nás vymodleným milníkem, na škole kvůli náročné administrativě totiž pracujeme už sedmým rokem,“ řekl starosta Louňovic a předseda dobrovolného svazku obcí LOŠBATES Josef Řehák.

Výstavba bude zahrnovat samotnou budovu školy, navazující tělocvičnu s dalším sportovním zázemím, dopravní napojení areálu, nezbytnou související část veřejné infrastruktury a přístupové komunikace.

Budovu navrhl vítěz mezinárodní architektonické soutěže ateliér Pelletier de Fontenay z kanadského Montrealu, a to v autorské spolupráci s českou společností SOA architekti. Kapacita základní školy bude činit dvakrát devět tříd, tedy 540 žáků. Součástí areálu bude i základní umělecká škola a prostorná tělocvična.

Škola je koncipována jako otevřený prostor, jehož členitá multifunkční „ambitová chodba“ propojuje čtyři programově odlišné části školy do jednoho objemu a rozšiřuje výukové prostory formou takzvané výukové krajiny. Blízký les do budovy pronikne v podobě velkého vnitřního dvora, který organicky doplní chráněný prostor školy. Dvůr bude zároveň sloužit jako zelený nárazník a nástroj klimatické kontroly pro celou budovu, která bude fungovat v pasivním energetickém standardu.

V souvislosti se zahájením stavby a plánovaným otevřením školy v září 2025 se již v letošních jarních měsících budou moci začít předběžně hlásit učitelé, kteří by měli zájem pracovat ve zbrusu nové a moderní vzdělávací instituci vystavěné na zelené louce.

Další informace o projektu nové školy viz webové stránky Dobrovolného svazku obcí LOŠBATES: https://www.losbates.cz/.

Pro další informace kontaktujte: LOŠBATES, dobrovolný svazek obcí

Jan Šimral, koordinátor komunikace a veřejných záležitostí

Tel.: +420 737 944 370. e-mail: info@jansimral.com