V katastru Štíhlic se v lesích jihovýchodně od obce dodnes nalézají skromné pozůstatky středověké tvrze Lažany, která patřila Bohuňkovi Hájku z Chrástu a potom jeho synovi Litoltovi z Tismic, jenž také sídlil v Chrástu.
Tvrz s dvorem a rybníkem je v dnešní době poznat již jen podle nerovného terénu.
Našli byste jí na kraji lesa přibližně 150 metrů vpravo od silnice směrem ze Štíhlic do Kozojed, je zde ještě patrný val, jenž byl 160 metrů dlouhý a jenž je dosud cca 2,5 m vysoký.
Pod valem je trochu patrná hráz příkopu, který napájel rybník Petřík.
Lažany mají jméno podle obyvatel tzv. lazů což byla pole u lesa. Bohužel pozůstatky Lažan jsou poněkud skryty lesním porostem, ale podle archeologických poznatků zde byla samotná tvrz plus dva dvory a k tomu 5 až 7 nadzemních objektů, kamenný lom přístupný pouze místním obyvatelům a rybník jehož pozůstatek hráze byl v roce 1969 rozorán. Samotná tvrz stála na okraji severozápadního okraje mělké údolní pánve a malého údolí, byla opevněná kruhovým valem a příkopem. Ze strany širokého údolí její bok chránil rybník.
Zánik Lažan není přesně datován, snad zanikly na počátku 15. století, ovšem v okolí tvrziště byly archeologické nálezy, které potvrzují její zánik kolem roku 1300. Vše spíše dokazuje, že
Lažany téměř zanikly a pak byly zase obnoveny a přestavěny a proto vznikl i druhý název Lažany-Nový Dvůr.
Ve středověku zde po okolí bylo více takových osídlení. Například Kozojedy-V zahrádkách-5 obydlí, Kozojedy-ZaLukama, v Louňovicích byly hned dvě původní osídlení. Většina postupně zanikala, jak se lidé začali v 15. století shlukovat do větších a prostornějších vesnic, ať už kvůli bezpečnosti, válce nebo rozmáhajícímu se zemědělství.